Mine sisu juurde

Põltsamaa II maailmasõja matmispaik

Allikas: Vikipeedia
Põltsamaa II maailmasõja matmispaiga mälestusmärk. 1947. Tagaplaanil on Uue-Põltsamaa mõisa kalmistu kabel.
Foto: Robert Treufeldt, 8. märts 2014
Põltsamaa II maailmasõja matmispaiga 2023. aasta esimene mälestusmärk.
Foto: Robert Treufeldt, 16. september 2023
Põltsamaa II maailmasõja matmispaiga 2023. aasta teine, Lustiverest ületoodud mälestusmärk. Algse kehandi autor on kujur Ole Ehelaid.
Foto: Robert Treufeldt, 30. september 2023

Põltsamaa II maailmasõja matmispaik on Teise maailmasõja aegne matmispaik Põltsamaa kihelkonnas Viljandimaal, tänapäevase haldusjaotuse järgi Põltsamaa linnas Jõgeva maakonnas.

Matmispaik asub Põltsamaa uue kalmistu vana osa kirdekülje ja Uue-Põltsamaa mõisa kalmistu edelakülje vahel. Väidetavalt on sinna maetud II maailmasõjas Nõukogude poolel langenud sõjaväelased. Hilisematel nimetahvlitel on 59 langenu nimed.

Eestis on see matmispaik on oma planeerimis- ja kujunemisloo tõttu erandlik. Harvaesinevalt poolringikujuline matmispaik oli osa Põltsamaa uue paraadtänava ja -haljasala 1945. aasta planeeringust.

Suurest sillast üle II maailmasõjas hävinenud alade oli kavandatud läbimurre Marja tänavale, millest oleks siis saanud Põltsamaa uus paraadpeatänav. Marja uuest esindustänavast idasse oli kavandatud suur paraadlik haljasala.

Haljasala kavandati laiendada Põltsamaa uue kalmistu vana osa arvelt. Nõukogude sõjaväelaste hauad oleksid selle plaani järgi olnud uue maastikukujunduse poolringikujulises koondumispunktis. Uuele kujundusele ette jääva Põltsamaa uue kalmistu vana osa hauatähised oleksid tõenäoliselt lihtsalt hävitatud.

Praegune mälestusmärk püstitati matmispaigale 1947. aastal. Uue paraadtänava ja -haljasala muud osad jäid teostamata ning Põltsamaa uue kalmistu vana osa jäi hävitamata.

Matmispaik on 1997. aastast riiklik ajaloomälestis, sellel on ühine kaitsevöönd Põltsamaa uue kalmistu ja Uue-Põltsamaa mõisa kalmistuga.[1]

Suve lõpul 2023 eemaldati siit 1947. aasta mälestusmärk, mille edasine saatus pole teada. Selle asemele paigaldati tagasihoidlik mälestusmärk pealkirjaga "Teise maailmasõja ohvrid". Sügise algul 2023 paigaldati siia seni Lustivere II maailmasõja matmispaiga mälestusmärk (kujur Ole Ehelaid).

17. novembril 2023 maeti siia ümber 51 inimese säilmed Lustivere II maailmasõja matmispaigast ja 18 inimese säilmed Riivli matmispaigast.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]