Mänguasjamuuseum

Allikas: Vikipeedia
Soltau mänguasjamuuseum Saksamaal

Mänguasjamuuseum on ühe või mitme erineva koguga (näiteks esemekogu, fotokogu, raamatukogu, kasutuskogu jne) muuseum, mis tegeleb mänguasja-, laste- ning lapsepõlvekultuuriga seonduva materjali kogumise, konserveerimise, säilitamise, uurimise ja avalikkusele vahendamisega. Mänguasjamuuseumid on kas kollektsioonimuuseumid või tegelusvõimalustega kombineeritud lastekeskused. Vahel nimetatakse mänguasjamuuseumi ka lapsepõlvemuuseumiks.[1]

Mänguasjamuuseumid maailmas[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa vanimate mänguasjamuuseumide hulka kuuluvad Venemaal Moskva lähistel asuv Sergijev Possadi mänguasjamuuseum (asutatud 1918. aastal), lapsepõlvemuuseum Londonis, Bethnal Greenis (asutatud 1922. aastal) ning Saksamaal Sonnebergis asuv Saksa mänguasjamuuseum (Deutsches Spielzeugmuseum). Viimase eelkäija Industrie- und Gewerbemuseum des Meininger Oberlandes asutati 1901. aastal, kuid tollal ei olnud tegemist ainult mänguasjaväljapanekuga, mänguasjakogu oli esialgu vaid üks osa muuseumist.  

Mõned Eestile lähemad mänguasjamuuseumid on Vilniuse mänguasjamuuseum Leedus, Peterburi mänguasjamuuseum Venemaal ja Suomenlinna mänguasjamuuseum Soomes.

Mänguasjamuuseumid Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Mängukarud Tartu Mänguasjamuuseumi ees.
Mängukarud Tartu Mänguasjamuuseumi ees.

Eestis tegutseb alates 1994. aastast Tartu Mänguasjamuuseum.

Esialgu pidi mänguasjamuuseum asutatama Tartu Linnamuuseumi filiaalina ning selleks saadi ka Tartu Linnavalitsuselt luba. 1993. aastal selgus siiski, et Tartu Linnamuuseum ei ole valmis endale veel ühte filiaali looma ning mänguasjamuuseum otsustati rajada iseseisva linnale kuuluva muuseumina.[2] Praeguseks on Tartu Mänguasjamuuseum pigem laste- ja lapsepõlvekultuurikeskus kui ainult muuseum. Mänguasjamuuseum koosneb püsiväljapanekust, kus on eksponeeritud mänguasjad, millega siinses piirkonnas elanud lapsed on läbi aegade mänginud ning mida on Eestis tööstuslikult toodetud, lisaks eksponeeritakse Eesti filminukkude kogu, väikest teatrinukkude kogu ja maailma rahvaste nukkude kogu. Muuseumi juurde kuulub mängutuba, pedagoogilise töö ruumid ning teatrimaja nimega Teatri Kodu.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Pärnits, Marge (2017). "Magistritöö "Mänguasja- ja lastemuuseumid kui laste kultuuripärandi väärtustajad"". Lk 11. Vaadatud 07.05.2024.
  2. "Tartu Mänguasjamuuseumi koduleht. Muuseumi ajaloost". mm.ee. Vaadatud 07.05.2024.
  3. Pärnits, Marge (2017). "Magistritöö "Mänguasja- ja lastemuuseumid kui laste kultuuripärandi väärtustajad"". Lk 39. Vaadatud 07.05.2024.