Mine sisu juurde

Arutelu:Taevaisa

Lehekülje sisu ei toetata teistes keeltes.
Allikas: Vikipeedia

Praeguste definitsioonide järgi tuleb nii välja, et Taevaisa on müüt. Andres 11:19, 18 Feb 2005 (UTC)

nujah... kas siis ei ole või? --Lulu 11:24, 18 Feb 2005 (UTC)

Taevaisa on Taevaisa, mitte müüt. Need on täiesti erinevad mõisted, Taevaisa ei ole müüdi allmõiste. Aga sinul on Taevaisa arhetüüp ja arhetüüp on müüt, järelikult Taevaisa on müüt. Andres 11:46, 18 Feb 2005 (UTC)
uh, kuidas Sulle seda seletada?... nuh... vaata... on olemas reaalne maailm ning on olemas vaimne maailm, mida mõned nimetavad ka uskumuslikuks etc... meie siin Vikipeedias tegeleme yldiselt siiski reaalse maailmaga, selle nähtuste, isikute, olekute jmt-ga... see vaimne maailm on selline, mille puhul yldiselt kõik soliidsed entsyklopeediad distantseeruvad, kuna tekib subjektiivsuse moment... seetõttu, kui on tegemist subjektiivsete (vaimsete, religioonsete, uskumuslike, mytoloogiliste jne) teemadega, siis käsitletaksegi neid distantseeritult ... öeldes, et vot selle-ja-selle uskumuse või teooria või teadusterminoloogia kohaselt on see vot see-ja-see... mai tea, kas ma suutsin ennast arusaadavalt väljendada? ... --Lulu 11:55, 18 Feb 2005 (UTC)
Krõmpsu on siga. Siga on loom. Kas loom on Krõmpsu? Ei teps. Lisaks sellele võib taevaisa olla myytiline entiteet (ehkki mulle teps mitte ei meeldi kõigist taevajumalatest taevaisade tegemine, see termin ei ole eesti keeles levinud väljaspool kristliku vagakirjanduse ja eesti pseudomytoloogia konteksti ning pealegi pole kõik taevajumalad isased), aga mitte myyt. Myyt on tekst, parimal juhul narratiiv, aga mitte yksik olevus. --Oop 13:46, 18 Feb 2005 (UTC)
Jah, võib ju õelda "müütiline olend" võ muud sarnast. Aga Oobil on õigus, et Taevaisa tähendab eesti keeles eelkõige Jumalat ning ka Faehlmannil mingit jumalat. Andres 14:08, 18 Feb 2005 (UTC)
Faehlmannil põhimõtteliselt välguga vehkivat peajumalat. Ehk jälle sellesama indoeuroopa (ja osalt ka semiidi) malli järgi, ainult tiitel. --Oop 14:15, 18 Feb 2005 (UTC)

Siin tuleks vast kõigepealt tuua need tähendused/kasutused, mis sellel sõnal eesti keeles on/olid, ja kui on olemas selline folkloristiline arhetüüpideteooria, siis viidata selle päritolule ning tuua ära taevaisa algkeelne nimetus. Andres 14:18, 18 Feb 2005 (UTC)